Na Pomorzu
5 osób
Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Gdańskie bramy

7 zdjęć

Gro gdańskich bram podzieliło los zamku i fortyfikacji miejskich, zostały wyburzone w różnych momentach historii i z różnych powodów. Ale i tak w Gdańsku zachowało się ich wyjątkowo wiele, zwłaszcza w Głównym Mieście. Kiedyś bramy były przede wszystkim elementami murów obronnych, potem - gdy zmieniły się sposoby walki - pełniły inne funkcje, gospodarcze, reprezentacyjne czy nawet mieszkalne. 

Zacznijmy od bram wytyczających tzw. Drogę Królewską, główny trakt turystyczny miasta przebiegający ulicą Długą i Długim Targiem. Pozostałością po dawnych fortyfikacjach jest Brama Wyżynna, fortyfikacje rozebrano w XIX wieku, bramę pozostawiono, obecnie jednak już przez nią nie przejdziemy, gdyż straciła swoją podstawową funkcję, mieści się w niej punkt informacji turystycznej.
 
Brama Wyżynna w Gdańsku Brama Wyżynna w Gdańsku
 
 
Została zbudowana w XVI wieku w stylu renesansowym. Jej front jest ozdobiony trzema herbami: Rzeczpospolitej, Prus Królewskich i Gdańska. Pod nimi łacińskie sentencje:
 
Sapientissime fiunt quae pro Republica fiunt (Najmądrzej dzieje się wszystko, co się dzieje dla Rzeczypospolitej).

Iustitia et Pietas duo sunt Regnorum omnium Fundamenta (Sprawiedliwość i pobożność to dwie podstawy wszystkich królestw). 
 
Civitatib.(us) haec optanda bona maxime Pax Libertas et Concordia (Dobra najbardziej dla państw pożądane to pokój, wolność, zgoda). 
 
(tłumaczenia za Wikipedia)
 
Podobnych sentencji przypominających o podstawowych wartościach i zasadach republiki w Gdańsku zobaczymy więcej. Przybywający do Gdańska spotykał je już na pierwszej okazałej bramie, a potem na budynkach i w ich wnętrzach.  
 
Następną bramą w ciągu Drogi Królewskiej jest Brama Złota. Zbudowana w XVII wieku miejscu dawnej gotyckiej Bramy Długoulicznej w stylu manieryzmu pełniła rolę głównie reprezentacyjną, miała podkreślać potęgę miasta. Popatrzcie zresztą sami, wygląda jak łuk triumfalny. 
 
Brama Złota Brama Złota
 
Drogę Królewską kończy Brama Zielona. Podobnie jak Złota zastąpiła w czasach rozkwitu miasta starszą bramę gotycką. Manierystyczna, wielokondygnacyjna zamyka Długi Targ i stanowi przejście nad Motławę. Mieli w niej rezydować i wystawiać uczty królowie Rzeczpospolitej. Obecnie mieści się w niej filia Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz galeria fotografii.
 
Brama Zielona od strony Motławy Brama Zielona od strony Motławy
 
Widok z Bramy Zielonej na Długi Targ Widok z Bramy Zielonej na Długi Targ
 
 
Brama Zielona jest jedną z bram wodnych, nazwanych tak dlatego, że otwierają miasto na Motławę i dawne nabrzeże portowe. jest ich kilka. Jako takie miały zazwyczaj funkcje gospodarcze, mieściły magazyny i kantory, a najsłynniejsza z nich była też ogromnym na tamte czasy dźwigiem, mowa oczywiście o gdańskim Żurawiu:
 
Gdański Żuraw Gdański Żuraw
 
I na koniec tego przeglądu jeszcze późnogotycka, z końca XV wieku, Brama Mariacka. Z niej taki widok na najbardziej urokliwą uliczkę starego Gdańska i na Bazylikę Mariacką: 
 
W Bramie Mariackiej W Bramie Mariackiej